Uğurtaş’ın inadı 200 işçiyi ekmeğinden edecek | Ege Bölgesi Merkezli Ağrılılarla ilgili haberler,Egedeki Ağrılılar - Ege Ağrı Haber Mustafa Metin Yardımcı
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Uğurtaş’ın inadı 200 işçiyi ekmeğinden edecek29.11.2019 00:00

Uğurtaş’ın inadı 200 işçiyi ekmeğinden edecek

Uğurtaş’ın inadı 200 işçiyi ekmeğinden edecek


İşsizliğin yoğun olarak yaşandığı ülkemizde, İzmir Çiğli AOSB’de bu kadarı da olmaz dedirten inanılmaz bir olay yaşandı.


Bu haber 331 kez okundu.


Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Hilmi Uğurtaş’ın, 1995 yılındaki genel kurul kararları gerekçe göstererek, 200 kişiye istihdam sağlayan Asya Yıkama Tekstil Limited Şirketi’nin kapatılması için ‘inanılmaz’ yöntemlere başvurduğu iddia edildi.

Firmayı ihtar eden ve kapatılacağını firma sahiplerine bildirerek ruhsat vermeyen Başkan’ın bu tavrının ardında haksız bir ticari rekabetin aranması gerektiğini söyleyen Asya Tekstil Yıkama Limited Şirketi’nin Sahibi Özgür Sür, “ AOSB Başkanı Uğurtaş’ın sahibi olduğu Özgün Boya Limited Şirketi de bizimle aynı işi yapıyor ve kendisine rakip çıkmasını istemiyor. 200 kişiyi istihdam eden firmamızın ruhsatla ilgili olarak yaşanan probleminin gerçek sebebi budur.” dedi.

“BAŞKAN UĞURTAŞ KENDİ FİRMASINA RAKİP ÇIKMASINI İSTEMİYOR”

AOSB yönetiminin sularını kestiğini, bu nedenle fabrikalarının üretim yapamadığını ifade eden Sür,  “Biz Asya Yıkama Tekstil  Ltd.  Şti olarak “parça olarak kot ve penye Yıkama ve Boyama işi” yapmaktayız. 01 Şubat 2019 tarihinde İzmir Çiğli Atatürk Organize Sanayii Bölgesinde 10002 sokak no:17 adresine taşındık. Taşındığımız adreste bu iş Golden Halıcılık Ltd.Şti ve Spot Tekstil A.Ş. halihazırda faaliyet göstermekteydi. Golden halıcılık A.Ş. 25 yıl, Spot Tekstil A.Ş. ise 15 yıldır aynı işi yapmaktaydı. Biz bu adrese taşındığımızda SPOT TEKSTİL  A.Ş bünyesinde çalışan 60 işçiyi bünyemize alarak çalışmaya devam ettik. Toplamda 200 personel çalışmaktadır. Daha sonra Asya Yıkama tekstil Ltd.Şti olarak izin ve ruhsat  başvuruları yaptık. Ancak bu talebimiz 1995 yılı Genel Kurulunda alınan “çok su tüketen ve yeraltı suyu tüketen sanayi kuruluşlarına izin verilmeyecektir” denilerek alınan karara gerekçe gösterilerek başvuru reddedildi.   Bunun üzerine daha önce işletme izni ve ruhsatı olan Spot tekstil A.Ş. veya Golden halıcılık A.Ş. tarafımızca devir alınarak faaliyetimize devam etmek istediğimizde bu kez bu her iki firmaya ait ruhsatların iptal edildiği belirtilerek Başkan Uğurtaş tarafından talebimiz reddedildi. Uğurtaş’ın taleplerimizi reddetmesindeki asıl gerekçenin kendi firmasına rakip çıkmasını engellemek olduğunu belirtmek isterim.” diye konuştu.

“UĞURTAŞ ENGELİ KALDIRACAĞINI SÖYLEDİ, SÖZÜNDE DURMADI”

Bir süre önce Organize Sanayi Başkanı Hilmi Uğurtaş’la görüştüklerini, bu görüşme sonucunda olağanüstü genel Kurul toplantısı yapılarak engeli kaldıracağını söylediğini iddia eden Özgür Sür, “Bunun üzerine biz yatırım yapmaya ve istihdamı devam ettirmeye başladık. İşletme için de itfaiye raporları ve diğer ÇED raporları, kapasite raporları alarak işletmeyi ruhsatlı hale getirmeye çalıştık. Uğurtaş, 17.10.2019 tarihinde yapılan Olağanüstü Genel Kurul toplantısında sonradan öğrendiğimiz üzere;  gerçeğe aykırı bir şekilde üyelere “işletmemizin yeraltı suyu kullandığı, zehir saçtığı, zararlı kimyasal kullandığımızı” söyleyerek ve bu yönde bir kanaat oluşturarak çalışma ruhsatı verilmesi talebimizi reddettirmiştir.  Oysa gerçekte biz yeraltı suyu kullanmıyoruz. Hiçbir şekilde zehirli kimyasal kullanamıyoruz.  Şebeke suyu kullandığımız faturalarımız ile sabittir. Yine atık su kimyasal analizlerimiz hem yurt içinde hem de yurt dışında Almanya’da rapor alınmaktadır. Bu nedenle raporlarımız mevcuttur. Ayrıca atık suyumuz Organize Sanayi bölgesinde Entegre arıtma tesisinde arıtılmaktadır. Buna ilişkin ödeme makbuzlarımız da mevcuttur.” dedi.

FİRMA MANİSA OSB’DEN GELMİŞTİ

Asya Tekstil Yıkama Limited Şirketi’nin Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nden Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’ne taşındığını hatırlatan Özgür Sür, “Ben bu işletmeyi taşımak ve faaliyeti devam ettirmek için yaklaşık 4.000.000.00-TL (DÖRT MİLYON) işletme yatırımı yaptık. Yine işletme yatırımı için 2.000.000.00-TL (İKİMİLYON) KREDİ kullandım. Yıllık 15.000.000.00-TL (ONBEŞMİLYON-TL) İhracat cirosu yapmaktayız. İşletmemiz tam kapasite ile çalıştığı durumda 400 PERSONEL istihdam edecek kapasitemiz olacaktır. Yine bu çerçevede 25.000.000.00-TL (YİRMİBEŞMİLYON) TL ihracat kapasitemiz olacaktır.” dedi.

 
Etiketler: Uğurtaş’ın inadı 200 işçiyi ekmeğinden edecek

Diğer SİYASET haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.egeagrihaber.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright